pRchitect’in kurucusu Mimar, İletişimci ve Yayıncı Yasemin Şener, 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2006 yılları arasında Doğan Burda Dergi Grubu’nda AD art+decor ve ELLE dergilerinde Muhabir, Editör ve Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ardından kariyerine tasarım ve mimarlık sektöründeki çeşitli kurumlarda İletişim Yöneticisi olarak devam eden Yasemin Şener, 2008-2012 yılları arasında EAA-Emre Arolat Architects’in Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’nü üstlendi.

Mimarlık eğitimi almış bir gazeteci ve iletişimci olarak kariyeri boyunca mimarların, tasarımcıların ve yapı sektöründeki firmaların iletişim desteğine duydukları ihtiyacı gözlemleyen ve bu alanda hizmet verecek sektöre özel bir PR firmasının boşluğunu doldurmak isteyen Yasemin Şener, 2012 yılı başlarında Türkiye’nin mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarına odaklanmış ilk profesyonel iletişim ajansı olan pRchitect iletişim firmasını kurdu. Halen pRchitect çatısı altında ekibiyle birlikte mimarların, iç mimarların, tasarımcıların, yapı sektöründe hizmet eden çeşitli kurum ve derneklerin iletişim danışmanlığını yürütmekte ve sektöre özel pek çok etkinliğin organizasyonunu yapmaktadır.

Meslek yaşamı boyunca basından ve yazarlıktan uzak kalamayan Yasemin Şener; Maison Française, ELLE Decoration, GEO, Radikal Tasarım Eki, İstanbul Life, BMW Magazine, XOXO gibi pek çok süreli yayına mimarlık, tasarım ve yaşam yazıları yazdı. 2014-2015 yılları arasında İstanbul Art News Gazetesi, Mimari Eki’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yürüttü.

1973 yılından bu yana yayın hayatına devam eden Türkiye’nin en köklü mimarlık dergisi YAPI’nın imtiyaz haklarını alarak 2017 yılı sonunda pRchitect çatısı altına taşıdı. Basılı yayıncılığın sona erdiği tartışmalarının olduğu bir dönemde ekonomik kriz nedeniyle kapanmak üzere olan YAPI’yı büyük bir özveriyle sahiplenerek okurlarına ve mimarlık sektörüne yeniden kazandırdı. Derginin 50 yıla yaklaşan yayın ömrünün, çizgisini hiç bozmadan sürdürülmesini sağlayan Yasemin Şener aynı zamanda yayının dijital dünyada da var olmasını sağlayarak Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ve sosyal medyada en çok takip edilen mimarlık portallarından biri olan www.yapidergisi.com haber portalını hayata geçirdi.

2019 yılında, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin 2 ayda bir yayınlanan mimarlık, iç mimarlık, tasarım ve sanat dergisi Natura’nın da Genel Yayın Yönetmenliği sorumluluğunu üstlendi; dergiyi çağı yakalayan bir tasarım ve içerik diliyle yeniledi ve etki alanı daha güçlü bir yayın olarak yeniden sektöre kazandırdı.

Yasemin Şener, 2021 yılı başından bu yana, Milliyet Gazetesi ile YAPI dergisinin ortak yayın projesi olan Milliyet Mimarlık Eki’nin Yayın Yönetmenliği’ni yürütüyor ve bu yayın aracılığıyla mimarlığın ulusal ölçekte daha fazla görünür ve tartışılır olmasına katkı sağlıyor.

Milliyet Gazetesi Home Eki’nde de köşe yazarlığı yapan Yasemin Şener, her hafta mimarlık kültürüne farkındalık yaratmayı hedefleyen yazılarını okurlarıyla buluşturuyor.

Evli ve bir çocuk annesi olan Yasemin Şener, aynı zamanda çeşitli mimarlık kitapları ve yayınları için yayın danışmanlığı ve editörlüğü görevlerini üstleniyor, ödül ve yarışmalarda jüri üyesi olarak görev alıyor, “Mimarlık ve İletişim” ve “Mimarlık ve Yayıncılık” konularında konferanslar veriyor, ulusal ve uluslararası mimarlık panellerinde moderatörlük yapıyor.