2008 yılında Umut Cem Çağlayan ve Sonat Ongun tarafından kurulan Caglayan Architects, en akılcı ve en yaratıcı mimari ve mekan kurgularının oluşturulması temel hedefiyle farklı ölçeklerde ulusal ve uluslararası mimari ve iç mimari projelere imza atmaktadır. Kullanıcıyı her zaman tasarımın merkezinde ele alan ve tasarım kurgusunun bu merkez etrafında oluşturulmasına özen gösteren Caglayan Architects’in projelerinde; kullanıcı, projenin ayrılmaz ve en önemli tamamlayıcı parçası olarak mekanla kendisi arasında kuvvetli bağlar kurabilir.

Tasarım ve projelendirme sürecinde, gerekli tüm disiplinler arasında doğru ve etkili bir koordinasyon merkezi olarak konumlanan Caglayan Architects, bu konum doğrultusunda verileri tek bir noktada toplayarak, proje sürecinin mükemmele yakın tamamlanması sağlar. Böylelikle, projeye ait tüm verilerinin doğru ve detaylı analizleri sonucunda, sürdürülebilir ve bulunduğu çevreye değer katan tasarımlar hayata geçirilir.

Kurulduğu zamandan günümüze projeleri ile pek çok ödüle layık görülen Caglayan Architects, 2009 yılında Amerika New Jersey eyaletinde düzenlenen ve dünya çapında 450 mimari ofisin katıldığı Live the Box “Konteynırlardan Sürdürülebilir Toplu Konut Mimari Fikir Yarışması”nda ilk 10 finalist arasına seçilmiş, Amerika Mimarlar Derneği (AIA) tarafından proje sunumu için özel olarak davet edilmiştir. “Armoni Restaurant” ve “Mocca Cafe” projeleri 2015 yılında “European Property Awards” kapsamında, ülke birincisi ve ikincisi olmuş; ardından, “Armoni Restaurant” aynı yarışma bünyesinde “Avrupa’nın En İyi Restoranı” ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Detaycı ve yaratıcı proje yaklaşımı, katılımcı projelendirme süreci, doğru ve sürdürülebilir mimari çözümleri, profesyonel ve tecrübeli mimari ekibi ile hem yurtiçi hem de yurtdışı mimarlık çevrelerinde marka değeri yüksek bir ofis haline gelmiş olan Caglayan Architects, bu değeri her yeni proje ile daha da arttırmayı hedeflemektedir.

pRchitect, Caglayan Architects için 2017 yılı başından beri stratejik iletişim danışmanlığı, ulusal ve uluslararası medya iletişimi, ödül iletişimi, sosyal medya yönetimi ve içerik editörlüğü hizmetleri vermektedir.