Tags:

2004 yılında iç mimar ve tasarımcı, Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir tarafından Tünel, Pera’da kurulan, 2013 yılından bu yana da çalışmalarını Karaköy’deki ofisinde sürdüren Ofist, İstanbul gibi, üzerinde yeşertip yaşattığı tüm kültürlerin derin izlerini hala tüm meydan, sokak, bina ve insanlarında görebildiğimiz bir şehirde yaşamanın getirdiği zenginliğin ve aynı zamanda da sorumlulukların farkında olarak tasarım yapıyor.

Sorunun (ihtiyacın) tanımlanmasından, ürünün (mekanın) kullanım ömrünün sonuna kadar geçen zaman Ofist için bir süreci ifade eder ve bu süreç bir bütün olarak algılanmalıdır. Ofist bu sürecin, önemli bir parçası da olsa, sadece bir ‘parçası’ olduğunu düşünüyor.

İşini, profesyonelleşmenin getirdiği yabancılaşma tuzağına düşmeden yapmak için çabalayan Ofist, her projenin kendine özgü koşulları ve doğruları olduğuna inanıyor; yeri geldiğinde kullanmak üzere önceden hazırlanmış çözüm kalıplarına başvurmuyor.

Projeleri içinde bulundukları zaman ve mekanlara ait çözümler üretmek amacıyla ele alan Ofist konut, showroom, mağaza, fuar standı, kafe, restoran, bar, sinema, otel, ofis iç mekanları ve ürün tasarımları gibi farklı sektörlerden projeler üzerinde çalışıyor.

2005 Interior Design Turkey yarışmasında, “Sosyal Aktivite Mekanları” ve “Alışveriş Mekanları” kategorilerinde iki ayrı projesi ile birincilik ve ikincilik ödülleri bulunan Ofist, Karaköy Loft projesi ile “Annual Residential Space Award” kategorisinde 2015 Modern Decoration International Media Award ödülünü aldı ve WIN Awards 2015’te “Residential Interiors” kategorisinde finalist oldu.

Ofist’in Y Evi projesi ise dünyanın en çok tıklanan mimarlık ve tasarım portali olan Archilovers’da 2015 yılı boyunca yayınlanan 50 bin proje içinde en sevilen projelerden biri seçilerek “Best on Archilovers 2015” ödülünü almaya hak kazandı.

Ofist’in son dönemde medyada en çok ilgi gören işlerinden biri olan ve Alman GQ dergisi tarafından “Rüya Ev” olarak nitelendirilen Karaköy Loft, farklı ülkelerin tasarım ve mimarlık yayınlarından 40’a yakın dergide ve 100’ün üzerinde portalde yer alarak tüm dünyada tasarım fenomeni haline geldi. Karaköy Loft, ayrıca Alman Gestalten yayınevi tarafından hazırlanan “Kitchen Living”, İsviçreli Braun Publishing’in yayınladığı “Concrete-Pure. Strong. Suprising”, İspanyol Loft Publications tarafından yayınlanan “Apartments, Lofts and Penthouses”, Artpower Culture Development Co., Ltd. Yayını “Loft Residences” ve BySpace International Press Publishing tarafından yayınlanan “International Interior Design&Decoration” kitaplarında da kendine yer buldu.

pRchitect, Ofist için 2014 yılı başından bu yana ulusal ve uluslararası medya iletişimi, ödül iletişimi ve içerik editörlüğü hizmetleri vermektedir.