İşverenlerin gelecekteki ihtiyaçlarını bugünden yarınlara karşılayabilecek, teknolojik, estetik ve fonksiyonel projeler tasarlayan Batur ve Batur Mimarlık imzalı ASD Merkez Ofisi, çalışma alanlarında firmanın kolektif ruhuna uygun şeffaflığı ve global çalışma kültürünü yansıtırken, aynı zamanda ASD ürünlerinin de sergilendiği prestijli bir showroom niteliğinde…

İstanbul Yeşilköy’deki ASD Orman Ürünleri Merkez Ofisi, kurumun çalışanları için daha konforlu bir alan yaratmak ve misafirlerini daha prestijli bir mekanda ağırlayabilmek amacıyla Keresteciler Sanayi Sitesi’deki eski yerlerinden Dünya Ticaret Merkezi’ndeki merkez ofislerine geçme kararının ardından, Y.Mimar Aylin Batur ve Y.Mimar Kutluer Batur’un kurucuları olduğu Batur ve Batur Mimarlık tarafından projelendirilmiş.

Uzun yıllardır ihracat odaklı üretim yapan ve Avrupa’daki çeşitli ülkelerle önemli oranda ticari işbirliği bulunan firmanın, iş görüşmelerini kendi ofislerinde daha prestijli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirmek ve aynı zamanda da misafirlerine ürün gruplarını uygulanmış bir şekilde sergilemek istemeleri, Batur ve Batur Mimarlık ekibi için ASD Orman Ürünleri Merkez Ofisi’nin iç mimari tasarımındaki en önemli çıkış noktaları olmuş. Firmanın yeni yönetim ofisindeki prestij arayışları ve kolektif, sosyal bir çalışma anlayışı içinde daha şeffaf ve konforlu bir çalışma ortamına geçme arzuları tasarımı biçimlendiren en önemli faktörler olarak ele alınmış.

ASD Orman Ürünleri’nin kurumsal renkleriyle biçimlenen tasarımda, her bir departman kendi içinde açık ofis olarak planlanmış. Seçilen renkli puflarla canlı bir atmosfer yaratılmış ve esnek bir hareketlilik sağlanmış. Giriş karşılama bölümünde duvarda bookmatch mermer duvar ile doğallık öngörülmüş. Binanın kat yüksekliğinin az olması sebebiyle oluşabilecek basıklık hissinin lineer bir tavan sistemi ile giderilmesi hedeflenmiş.

Batur ve Batur Mimarlık ekibi, çalışanların kendi aralarındaki iletişimi güçlendirmek ve ofisteki kolektif çalışma ortamını zenginleştirmek amacıyla şeffaf bir tasarım anlayışını uygulamış. Ayrıca mekanın duvar kaplamaları ve mobilyalarında ASD Orman Ürünleri’ninkendi imalatı olan kaplamaların kullanılması ve tüm hareketli ve sabit mobilyaların firmanın güncel ürünleri olan laminat ve MDF lamlardan imal edilmesiyle ofis ortamı aynı zamanda doğal bir showroom’a dönüştürülmüş.

Zemin kaplamasında akustik ve yoğun kullanıma uygun ürünler seçilmesine önem gösteren Batur ve Batur Mimarlık, ofisteki çalışma konforunun artırılması için taze hava ve koşullandırılmış hava sağlayan ekstra cihazlardan yararlanmış. Çalışma masalarında ve oturma gruplarında ergonomiye özel bir önem gösterilirken, açık ofis sistemi olması ve satış pazarlama departmanındaki yoğun telefon görüşmelerinden dolayı oluşan ses kirliliğinin önlenebilmesi için perde ve ara separatörler kullanılmış. Aydınlatma için seçilen tüm ürünlerde ise enerji verimliliğine dikkat edilmiş.

Toplantı odasında, yoğun katılımlı iş bağlantıları için yeni ürünlerin sergilendiği duvar panosu yerleştirilirken; malzemelerin konumlandırıldığı geniş bir saklama ünitesi, kayar mekanizmalı bir sistemle aynı zamanda yazı tahtası olarak işlevlendirilmiş. Yönetim Kurulu Başkanı odasında ise manzaranın etkin şekilde kullanılması ve rahat oturma grupları ile iş görüşmelerinin keyifli bir sohbet ortamında gerçekleştirilmesi sağlanmış.