​Şişecam Topluluğu’nun düzcam alanındaki faaliyetlerini yürüten Şişecam Düzcam, Türkiye düzcam pazarının lideri ve bölgemiz düzcam pazarının öncü kuruluşudur. Üretim kapasitesi itibariyle kendi alanında dünyada 5’inci ve Avrupa’da 1’inci büyük firma konumunda olan Şişecam Düzcam, faaliyetlerini mimari camlar (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam ve kaplamalı cam); otomotiv ve diğer ulaşım araçları camları; enerji camları ve beyaz eşya cam​ları olmak üzere 4 ana iş alanında sürdürmektedir.

Şişecam Topluluğu bünyesinde düzcam üretimine ilk kez 1961 yılında Çayırova Fabrikası’nda “sheet teknolojisi” ile başlanmış ve 1967 yılında ikinci düzcam fırını devreye alınmıştır. Bunu takip eden on yılık dönemde ürün çeşitlendirmesine giden Topluluk, 1981 yılında devreye aldığı tesisle Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisiyle üretim yapan ilk kuruluş olmuştur. Şişecam Düzcam, o tarihten bugüne kadar sektöründe birçok ilke imza atmış ve hem Türkiye’de, hem de bölgesinde düzcam sektörünün gelişmesine öncülük etmiştir.

1980’li yıllarda düzcamda önemli kalite ve kapasite artışları gerçekleştiren ve ihracat yoluyla dünya pazarlarına giren Şişecam Düzcam, 2000’li yılların ikinci yarısında, bölgesel liderlik vizyonu ve çok odaklı üretim anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini ilk kez Türkiye sınırları dışına taşımış ve 2006 yılında Bulgaristan’daki Trakya Glass Bulgaria EAD tesisini hizmete sokmuştur. 2009 yılında stratejik bir adımla Mısır ve Rusya’daki düzcam faaliyetlerini sektörün dünyadaki en büyük oyuncularından biri olan Saint-Gobain ile ortaklaşa geliştirme kararı alan Şişecam Düzcam, 2010 yılında Bulgaristan Otocam Fabrikası’nı, 2013 yılında ise lamine ve kaplamalı cam tesislerini devreye almıştır.

2013 yılında Hindistan’da HNG Float Glass Limited (HNG) firmasına ortak olan ve büyümesini Avrupa’da Richard Fritz Holding firmasını satın alarak sürdüren Şişecam Düzcam, otomotiv camında Rusya’da ve Romanya’da da iki yeni tesis yatırımı yapmıştır. Şişecam Düzcam, 2016 yılında İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını satın alarak Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumuna gelmiştir.

Aynı sırada yurtiçi yatırımlarına da devam eden grup, günümüzde 10 farklı ülkedeki 17 üretim tesisi, ortaklıkları ve genişleyen ürün yelpazesiyle inşaat, otomotiv, enerji ve beyaz eşya sektörlerine girdi vermektedir. Güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan global bir düzcam şirketi olma vizyonuyla hareket eden Şişecam Düzcam, Türkiye, Balkanlar, Doğu Avrupa, Mısır ve Rusya’da  önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yeni yatırımlarla, bölgesinde büyümesini sürdürmeyi planlamaktadır.

pRchitect, Şişecam Düzcam için 2015 yılında Referans Projeler Kataloğu’na imza attı; aynı yıl kataloğun mimarlara, danışmanlara ve sektörün önde gelen profesyonellerine lansmanı için 20 Ekim tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen Şeffaflığın Üstadları gecesinin organizasyonunun danışmanlığını yürüttü; tüm davetli katılımlarının ve Pecha Kucha gecesi organizasyonunun sorumluluğunu üstlendi.